یکی دیگر از خدمات خانه طراحان صحابیون ، چاپ فتو گلاسه می باشد که با به روز ترین دستگاه ها و کارکنانی زبده و حرفه ای صورت می گیرد . حالا سوالی که پیش می آید این است که چاپ فتو گلاسه چیست ؟

این نوع چاپ  در خانواده چاپ های لوکس و کیفیت بالا قرار دارد که با استفاده از چاپ مخصوص بر روی کاغذ مخصوص اتفاق می افتد . بیشترین کاربرد چاپ فتو گلاسه در صمایعی مثل ، گرافیک ، معماری ، طراحی دکوراسیون  و چاپ با کیفیت آثار هنری  مخصوصا عکس های با کیفیت بالا استفاده می شود .

چاپ فتو گلاسه

چاپ فتو گلاسه همچنین برای خدماتی نظیر چاپ با کیفیت تابلو های نقاشی ، چاپ پوستر های گرافیکی ، کتاب های نفیس و چاپ آثار گرافیکی نیازمند به کیفیت چاپ بالا نیز به کار می رود . نمونه هایی از این نوع چاپ را در زیر مشاهده می کنید .

از مشخصاتی که برای چاپ فتو گلاسه باید به آن توجه داشت ، نوع کاغذ این نوع چاپ می باشد که در  ادامه با آن آشنا می شویم .

کاغذ مورد استفاده در چاپ فتو گلاسه که به کاغذ گلاسه در بازار موجود می باشد  ، کاغذی با روکش نوعی ژلاتین است که این کار باعث صیقلی شدن سطح کاغذ می شود .

دو نوع از پر استفاده ترین کاغذ ها در صنعت چاپ ، کاغذ های تحریر که ما به نام کاغذ آ۴ می شناسیم می باشد و نوع دیگر ، کاغذ گلاسه .

کاغذ های تحریر زیاد مناسب چاپ فتوگلاسه نمی باشند و بیشتر در خدمات چاپ های جوهر افشان مورد استفاده قرار می گیرند . علت این موضوع این است که برای چاپ فتو گلاسه نیاز به یک سطح صاف و صیقلی می باشد  ولی کاغذ های تحریر چون سطحی بافت دار دارد و قدر جذبش بالاست ، به همین دلیل بعد از پاچیدن رنگ و جذب آن توسط بافت کاغذ باعث کدر شدن رنگ بعد از چاپ می شود  اما کاغذ گلاسه در چاپ فتو گلاسه  به دلیل صاف بودن سطح آن رنگ را روی سطح خود نگه می دارد و به بافت کاغذ جذب نمی کند  . همچنین روکش ژلاتینی موجود بر روی سطح کاغذ و براق بودن آن باعث می شود در فرایند چاپ فتو گلاسه ، رنگ ها شفافیت و کیفیت بالایی داشته باشند .

کاغذ های گلاسه که در صنعت چاپ فتو گلاسه استفاده می شوند ، بر اساس وزن معیار بندی می شوند . هر چقدر وزن کاغذ یا گرماژ آن بیشتر باشد ، چاپ آن بهتر و کیفیت چاپ بالاتر می رود . معمولا کار هایی که نیازمند چاپ خوب هستند را با چاپ فتو گلاسه و روی کاغذ سنگین انجام می دهند .

در این نوع چاپ ، کیفیت چاپ و جلوه رنگ ها بسیار مهم می باشد .

در چاپ فتوگلاسه آثار هنری ، نما های بزرگ و طرح دیزاین های داخلی  پیشنهاد ما استفاده از کاغز آ ۳ یا چاپ رول گلاسه می باشد  و در آثاری مانند کاتالوگ ها ، بروشور ها ، تراکت ها و کار تهای ویزیت و در کل چاپ های سایز کوچک ، استفاده از ابعاد آ۴ و آ ۵ می تواند پیشنهاد خوبی برای شما باشد .

کاغذ های گلاسه که ماده اولیه چاپ فتو گلاسه است ، در ابعاد ۹۰ ، ۱۰۶ ، ۱۲۷ و ۱۵۲ سانتی متر عرضه می گردد . همچنین این کاغذ ها در گرماژ های ۱۵۰ ، ۱۸۰ و ۲۱۰ گرم در دسترس ما قرار دارد .

چاپ فتو گلاسه به دو روش انجام می شود :

چاپ افست

چاپ دیجیتال

چاپ افست روشی به صرفه برای چاپ فتوگلاسه می باشد که برای تیراژ های بالا و چاپ های انبوه مورد استفاده قرار می گیرد . روش کار آن به این صورت است که رنگ با استفاده از غلطک ها بر روی کاغذ نقش ها و تصاویر بر جای می گذارد

چاپ دیجیتال که امروزه به روشی سریع ، با کیفیت و مرسوم بدل شده است ، سرعت ، دقت و کیفیت بسیار بالاتری را نسبت به چاپ افست دارد  . این روش با تمام محاسنی که دارد هنوز نتوانسته جای چاپ افست را بگیرد و هنوز مواردی را برای ارتقا در خود دارا می باشد .

کارشناسان ما در خانه طراحان صحابیون همواره در کنار شما  و پاسخگوی سوالات و نیازات شما در زمینه تخصصی ما هستند .